Par mūsu mājas jumta remontu

marts 3, 2015

Viena no galvenajām mājas sastāvdaļām ir jumts. Tas kalpo aizsardzībai pret atmosfēras nokrišņiem, lietus un kūstošā ūdens. Otrais galvenais jumta uzdevums ir tā siltumizolācijas funkcija (saglabā siltumu un aizsargā no pārkāršanas). Jumta segumam, ko tieši ietekmē atmosfēras negatīvā iedarbība, ir jābūt mitrumizturīgam, ūdensnecaurlaidīgam, izturīgam pret saules radiāciju, salu, agresīvu ķīmisko vielu iedarbību un citu procesu nelabvēlīgu ietekmi.  Galvenās jumta seguma īpašības ir vieglums, izturība, ekonomiska ekspluatācija.

Daudzstāvu daudzdzīvokļu mājas jumts būtiski atšķiras no vienstāvu mājas jumta ne tikai pēc tā vērtības, bet arī pēc tālākās ekspluatācijas sarežģītības pakāpes.  Šādam jumtam ir lielāka platība un ir grūtāk izsekot lokālo bojājumu rašanos, kas ar laiku palielinās. Tādēļ galvenais šāda jumta seguma normālās ekspluatācijas nosacījums ir tās augsta kvalitāte. Ekspluatācijas rādītājus ietekmē arī jumta konstrukciju risinājums.

Mūsu mājai līdzīgi  citām padomju laika apbūves (tā saucamās 103.sērijas ) mājām ir dzelzsbetona jumts ar aukstiem bēniņiem. Šādam jumtam sākotnēji tika paredzēts izmantot ruļļveida hidroizolācijas segumu, t.i., daudzslāņu ruļļveida paklāja ierīkošanu no materiāla līdzīga ruberoidam, lai aizsargātu dzelzsbetona jumta paneļus no nelabvēlīgas apkārtējās vides ietekmes. Mūsu jumtam ruberoida aizsragslānis tika ierīkots tikai mājas pagrieziena vietās (mūsu mājai ir tradicionālam 103.sērijas projektam neraksturīga forma, kuras dēļ to bieži dēvē par specprojektu), kā arī nopietnu dzelzsbetona jumta paneļu bojājumu vietās. Uz lielākās  jumta platības daļas joprojām nav ierīkota speciālā hidroizolācijas kārta, līdz ar to, ar laiku, lietus, sala, saules un vēja ietekmē tā turpina bojāties.

2014.gada maijā tika veikta mājas jumta apskate un konstatēts, ka starp dzelzsbetona paneļiem ierīkoti ruberoida „ielāpi” ir nolietojušies (sk. jumta fotogrāfijas),

kā arī parādījušies jauni bojājumi, kuru dēļ lietainajā laikā tiek noplūdinātas bēniņu telpas (sk. bēninu fotogrāfijas),

kas negatīvi ietekmē visas mājas tehnisko un vizuālo stāvokli.

Regulāru „plūdu pēdas” ir redzamas gandrīz katrā kāpņu telpā no bēniņiem līdz ceturtajam stāvam. Mūsu mājas jumtam viennozīmīgi ir nepieciešams kvalitatīvs mūsdienīgs remonts – jauns hidroizolācijas jumta segums.

Dzīvojamās mājas jumta seguma bojājumu dēļ cieš piektā stāva iedzīvotāji! Viens no 9. kāpņu telpas 5.stāva iedzīvotājiem ir pastāstījis par savu problēmu. Ikreiz pēc stipra lietus un slapja sniega viņa dzīvoklī pa sienām nokļūst lietusūdens. Cilvēkam ir 75 gadi, mājās ir slima sieva, bet dzīvoklī paaustināts mitrums un pagraba smaka. Namu pārvalde diemžēl ignorē šī cilvēka problēmu. Jumts tek jau 1,5 gadus, bet pēdējā laikā – īpaši jutams.

Jumta problēma ir problēma Nr.1 uz doto brīdi, un to vajag risināt nekavējoties. Jumta seguma bojājumi ir visu dzīvojamās mājas, nevis tikai piekto stāvu, iedzīvotāju problēma – ūdens drīz nokļūs arī Jūsu dzīvoklī.

Kritiski novērtējot šobrīd tirgū esošus piedāvājumus, var izdalīt trīs iespējamos pamata risinājumus mūsu daudzstāvu dzīvojamās mājas hidroizolācijas jumta seguma ierīkošanai:

1)    Jumta seguma ierīkošana no ruļļveida ruberoida. Tiek uzklāts vairākās kārtās ar jumta mastiku palīdzību. Salīdzinoši zemas cenas dēļ joprojām tiek aktīvi izmantots daudzstāvu dzīvojamo māju jumta hidroizolācijai un remontam, taču, pēc speciālistu atzinumiem ir pagājušās dienas materiāls. Bitumena ruļļveida materiāli ir ļoti jūtīgi pret gaisa temperatūras izmaiņām un dažādām atmosfēras iedarbībām, it sevišķi ultravioleto starojumu. Tā negatīva īpašība ir zema izturība pret salu, kas būtiski samazina šī jumta seguma kalpošanas ilgumu. Mastika, ar kuras palīdzību tiek salīmēts materiāls, saules starojuma ietekmē arī zaudē savu elastīgumu. Un kaut gan mūsdienu bitumena materiāli ir vislētākie, dēļ tā, ka to kalpošanas ilgums nepārsniedz piecus-septiņu gadus, kopējie izdevumi jumta uzturēšanai kārtībā 40-50 gadu garumā kļūst diezgan pamatīgi it sevišķi ievērojot darba spēka izdevumu pieaugumu. Kaimiņmāju bēdīgā pieredze, kā arī salīdzinoši nesen ierīkotu ruberoida „ielāpu” stāvoklis mūsu mājas starppaneļu šuvēs, arī liecina par šāda seguma neefektivitāti.

2)    Jumta segums no PVC ruļļveida memranas (Protan, Sika u.tml.) Šie mūsdienas segumi izpelnīja atzinību Eiropas valstīs, ir sevišķi Ziemeļeiropā, pateicoties izcilām īpašībām – augsta izturība, elastīgums, absolūta ūdensnecaurlaidība, izturība pret zemām un augstām temperatūrām, pret saules stariem, ilgs kalpošanas termiņš. Taču mūsu konkrētajā gadījumā, šāda ruļļveida hidroizolācijas materiāla izmantošana ir saistīta ar papildus izdevumiem jumta konstrukcijas dēļ. Jumta segums nav plakans, dzelzsbetona paneļiem ir viļņveida forma, un pirms ierīkot membrānu, ir nepieciešams aizpildīt esošus iedobumus ar papildus materiālu (vati, putuplastu, keramzītu u.tml.), kas izraisa papildus izdevumus. Lai izmantotu šo materiālu ir nepieciešams labi pārdomāts tehnoloģisks risinājums. Kompānija Emmimar – vienīgais Norvēģijas PVC membrānas Protan ražošanas rūpnīcas pārstāvis, kas pati (bez starpniekiem) veic jumtu hidroizolācijas darbus un dod garantiju uz savu darbu 5 gadus (sk. sīkāk Šeit). Rūpnības garantija materiālam ir 15 gadi.

3)    Jumta segums no šķidras poliuretāna mastikas (Hyperdesmo u.tml.). Mūsdienīgs risinājums nelīdzeniem sarežģītiem jumtiem, kuru piedāvā grieķu rūpnīca AlChimica. Uz iztīrītu jumta virsmu tiek uzklāta speciāla grunts kārta, tad tiek veikta šuvju un bojājumu aizdare ar hermētiķi, un visa jumta seguma virsma (tajā skaitā ventilācijas šahtas un parapeti) tiek apstrādāti ar šķidru poliuretāna mastiku divās kārtās, kura pēc izžūšanas (polimerizācijas) kļūst par izturīgu, elastīgu, ūdensnecaurlaidīgu, izturīgu pret augstām un zemām gaisa temperatūrām, hidroizolācijas kārtu. Sīkāk par materiāla īpašībām un  Latvijā (!) izpildītu objektu fotogrāfijas var apskatīt šeit. Šo materiālu ir svarīgi uzklāt sausā un siltā laikā, t.i., pie uzklāšanas maksimāli precīzi izpildīt ražotāja rūpnīcas tehnoloģiskus noteikumus, lai sasniegtu maksimāli efektīvu rezultātu. Informāciju par ražotāja rūpnīcu var apskatīt Šeit . Starp iespējamiem plusiem – neprasa nekādu papildus materiālu/izdevumu, dod iespēju izveidot hidroizolācijas kārtu uz sarežģītiem jumtiem un virsmām, konkurenspējīga cena, garantija uz darbu 5 gadi. Materiāla kalpošanas ilgums līdz 25 gadiem.

Piedāvājam visiem mūsu mājas iedzīvotājiem iepazīties ar šī raksta saturu. Būsim pateicīgi, ja Jūs dalīsieties savās domās un pieredzē šajā jautājumā.

Nenoliedzami, ka mājas iedzīvotājiem, tuvākajā laikā nāksies pieņemt lēmumu par jumta remontu un izvēlēties vienu no iespējamiem variantiem. Neesiet vienaldzīgi!

Cieņā,

DzĪB „Ilūkstes nams 103” iniciatīvas grupa